Někdy si říkám, jestli nejsem blogerský maniak.
Možná to tak díky mým virtuálním deníkům může vypadat, ale když já těch zájmů mám tolik!
Ke každému zájmu se váže jiná skupina lidí, jiné prostředí, jiná část mysli ... až z toho mám potřebu to třídit, vymezovat území a ukládat do těch správných poliček.
V hlavě mám spousty virtuálních světů, které živým a vytvářím různými vjemi, inspiracemi a podklady.
Papírové notesy jsou popsány a polepeny slovy a obrázky, zabírají již podstatnou část knihovny a nelze je brát všude s sebou.
Nastal čas na upgrade ... třeba proto, že do notesu video nevlepíte.

Toto je MŮJ POZNÁMKOVÝ BLOG.

Slouží mi k zapamatování si myšlenek, slov, inspirace ... abych je dál nemusel držet v hlavě a mohl se k nim kdykoliv vrátit.
Pokud vám nebude vadit můj myšlenkový chaos, jste tu vítáni.

sobota 2. března 2013

Luštěninové klíčky

Převzato z http://hobby.idnes.cz

"Vybírejte luštěniny neloupané a nepůlené. Může to být například červená i zelená čočka, hrách, římský hrách neboli cizrna či bezkonkurenčně nejoblíbenější sója mungo.


 Musíte zajistit proudící vodu

    Hrst vybraných suchých semínek propláchnete vodou, přes noc namočíte do vody, aby nabobtnaly, opět propláchnete a dáte klíčit. K tomu vám postačí nejobyčejnější PET lahev a čistá voda. Případně si můžete zhruba za tři tisícovky pořídit speciální klíčidlo, které za vás obstará veškerou péči o klíčící semínka.

    Základem úspěšného naklíčení je, že semínka nemají být ponořená ve vodě, ale přesto potřebují neustále udržovat vlhká. Nejvíc jim vyhovuje, když přes ně průběžně proudí čistá voda, což jim ideálně zajistí právě ono drahé klíčidlo. Jinak hrozí, že začnou zahnívat či plesnivět.

    Když ale semínka umístíte do PET lahve, do jejíhož dna uděláte pár otvorů menších než semínka, můžete je několikrát za den propláchnout čistou vodou také úplně bez problémů. Ideálně třikrát až čtyřikrát. Pokud jste v práci, stačí ráno, po návratu z práce a večer. Případně semínka namočte v pátek večer, věnujte jim pár minut přes víkend a v pondělí večer už budete sklízet.

Postup krok za krokem

    Hrst luštěninových semínek propláchněte čistou vodou, vysypte například do hrníčku a na noc dostatečně zalijte vodou. Do rána nabobtnají a pod slupkami se začnou rýsovat probuzené klíčky. Pro srovnání jsme použili hrst munga, čočky a cizrny a nechali je klíčit za stejných podmínek.
    Hrstičku semínek munga namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat. Hrstičku semínek (čočka) namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat. Hrstičku semínek (cizrna) namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat.

    Ráno nabobtnalá semínka přesypte do PET lahve s několika otvory ve dnu. Buď si vyberte láhev se širokým hrdlem (například od mléka), případně úzké hrdlo odřízněte. Několikrát semínka propláchněte a umístěte do tmavé místnosti, nejlépe do koupelny. Pokud semínka klíčí ve tmě, jsou klíčky křehčí.

Každý den je minimálně třikrát důkladně propláchněte.

Klíčky jsou po třech dostatečně velké a obsahují maximum živin. Ještě se neobjevily kořínky, se kterými naklíčená semínka živiny začnou opět ztrácet. (Pokud toužíte po klíčcích s obsahem chlorofylu, dejte je poslední den na světlo.)
    Naklíčená semínka vysypte na cedník, znovu opláchněte a nechte důkladně okapat. Jakmile máte doklíčeno, vršek lahve odřízněte. Naklíčené mungo nechte po propláchnutí odkapat.

    "Hotové" klíčky vysypte na cedník, propláchněte důkladně čistou vodou, nechte důkladně okapat a uložte do lednice. Nejlépe v mikrotenovém sáčku nebo v uzavíratelné dóze. Vydrží tam až týden, každý den můžete podle potřeby odebírat.

Co s luštěninovými klíčky získáte

Naklíčené luštěniny obsahují celou řadu vitaminů: A, vitaminy skupiny B, C i cenný vitamin E. Jsou bohaté na bílkoviny, obsahují jich dokonce zhruba tolik, jako maso. Pro tělo jsou výborně stravitelné, protože při klíčení se složité cukry rozštěpí na jednoduché, to je současně důvod, proč po jejich konzumaci nehrozí větry jako po luštěninách vařených. Obsahují také celou řadu minerálních prvků jako je vápník, fosfor, železo, draslík a hořčík. A pokud necháte naklíčené výhonky poslední den na světle zezelenat, obsahují i prospěšný chlorofyl. S konzumací klíčků začínejte pomalu, zpočátku stačí přidat si lžíci denně do jogurtu nebo zeleninového salátu.