Včelí med došel, co takhle udělat pampeliškový?
Přebráno z Hobby.cz
Nasbírejte si 350 plně rozkvetlých pampeliškových květů (resp. smetánky lékařské), ideálně před polednem. Pak si ještě připravte po hrsti mladých čerstvých snítek meduňky, kopřiv, rozkvetlého kontryhele a smrkových výhonků. Potřebovat budete také 20 g kyseliny citronové (lze vynechat), čtyři chemicky neošetřené bio citrony, tři a půl litru vody a 3,5 kg cukru. A pětilitrovou sklenici.
Někdo květy pampelišky před použitím propírá ve studené vodě; s případnými broučky ale spláchnete i pyl, takže o něj svůj "med" ochudíte. Je to na vás. Ostatní bylinky (s otazníkem necháme ještě květy kontryhele) opláchnout doporučujeme.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz
Do pětilitrové zavařovačky jsme ke všem bylinkám přidali ještě kyselinu citronovou, pokrájené citrony, vše zalili vařící vodou a nechali 24 hodin stát. Někdo doporučuje směs zhruba 15 minut povařit a pak teprve nechat louhovat.
Během celodenního louhování jsme obsah sklenice občas jen promíchali vařečkou, jinak nic. Druhý den jsme obsah sklenice přecedili do velkého hrnce přes plátýnko, respektive nadvakrát přeloženou bavlněnou plenu.
Přidejte odvážený cukr, promíchejte ho se šťávou, aby se začal rozpouštět, a dejte na plotnu. Přiveďte k varu, ideálně za stálého míchání, stáhněte oheň a med nechte vařit, dokud nezačne houstnout.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz
Během mírného varu občas promíchejte a podle potřeby odstraňujte pěnu, která se může na povrchu tvořit (mohou za ni saponiny, které se varem uvolňují).
Voda se během varu odpařuje a sirup houstne. Jeho hustotu si lze během varu průběžně testovat: jednoduše sirup kápněte na talířek, nechte vychladnout, poté uvidíte, jakou bude mít jako studený konzistenci. Nám trvalo cca hodinu a půl, než měl konzistenci tekoucího medu. Barva a chuť byla taky skvělá. Pak ho ještě horký nalijete do čistých sklenic, které můžete vypláchnout alkoholem.
Naplněným sklenicím otřete okraje, měly by být naprosto čisté a suché, a sklenice zavíčkujte. "Med" po vychladnutí uložte v chladu a temnu a těšte se, až ho začnete "užívat". Do čaje si ho můžete přidávat i preventivně, kdykoliv se ochladí.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz
Já si kdysi z pampelišek dělala takovou tinkturu, kterou jsem aplikovala na obličej proti akné a černým tečkám. Postup byl poměrně jednoduchý, stačil alkohol, pampeliškové listy a pak ještě třeba nějaký esenciální olej, aby to pěkně vonělo. Dělala jsem to tak dlouho, dokud mi pod stromečkem na Vánoce nepřistála galvanická žehlička Nuskin, kterou si léčím akné, černé tečky a vrásky nyní. :) Zase na druhou stranu je to o dost jednodušší než každé léto nakládat pampelišky, takže tak. :)
OdpovědětVymazatJá místo pampelišky radši užívám tenhle lopuchový olej ze sady bylinné kúry od paní doktorky Podhorné. :) Pomáhá mi při alergiích nebo obecně při podrážděné kůži. Což je pro mě jako pro člověka, který má alergii na slunce poměrně častý problém. :) Takže její produkty určitě doporučuji. Jsou přírodní a kromě toho navíc perfektně fungují. ;-) A má tam olej nebo tinkturu snad na každý zdravotní problém. :)
OdpovědětVymazat