Někdy si říkám, jestli nejsem blogerský maniak.
Možná to tak díky mým virtuálním deníkům může vypadat, ale když já těch zájmů mám tolik!
Ke každému zájmu se váže jiná skupina lidí, jiné prostředí, jiná část mysli ... až z toho mám potřebu to třídit, vymezovat území a ukládat do těch správných poliček.
V hlavě mám spousty virtuálních světů, které živým a vytvářím různými vjemi, inspiracemi a podklady.
Papírové notesy jsou popsány a polepeny slovy a obrázky, zabírají již podstatnou část knihovny a nelze je brát všude s sebou.
Nastal čas na upgrade ... třeba proto, že do notesu video nevlepíte.

Toto je MŮJ POZNÁMKOVÝ BLOG.

Slouží mi k zapamatování si myšlenek, slov, inspirace ... abych je dál nemusel držet v hlavě a mohl se k nim kdykoliv vrátit.
Pokud vám nebude vadit můj myšlenkový chaos, jste tu vítáni.

sobota 4. května 2013

Pampeliškový sirup.

Venku na lukách to začíná žloutnout, nejvyšší čas vyrazit na sběr pampelišek.
Včelí med došel, co takhle udělat pampeliškový?

Přebráno z Hobby.cz

Nasbírejte si 350 plně rozkvetlých pampeliškových květů (resp. smetánky lékařské), ideálně před polednem. Pak si ještě připravte po hrsti mladých čerstvých snítek meduňky, kopřiv, rozkvetlého kontryhele a smrkových výhonků. Potřebovat budete také 20 g kyseliny citronové (lze vynechat), čtyři chemicky neošetřené bio citrony, tři a půl litru vody a 3,5 kg cukru. A pětilitrovou sklenici.
Někdo květy pampelišky před použitím propírá ve studené vodě; s případnými broučky ale spláchnete i pyl, takže o něj svůj "med" ochudíte. Je to na vás. Ostatní bylinky (s otazníkem necháme ještě květy kontryhele) opláchnout doporučujeme.
Do pětilitrové zavařovačky jsme ke všem bylinkám přidali ještě kyselinu citronovou, pokrájené citrony, vše zalili vařící vodou a nechali 24 hodin stát. Někdo doporučuje směs zhruba 15 minut povařit a pak teprve nechat louhovat.
Během celodenního louhování jsme obsah sklenice občas jen promíchali vařečkou, jinak nic. Druhý den jsme obsah sklenice přecedili do velkého hrnce přes plátýnko, respektive nadvakrát přeloženou bavlněnou plenu.
Přidejte odvážený cukr, promíchejte ho se šťávou, aby se začal rozpouštět, a dejte na plotnu. Přiveďte k varu, ideálně za stálého míchání, stáhněte oheň a med nechte vařit, dokud nezačne houstnout.
Během mírného varu občas promíchejte a podle potřeby odstraňujte pěnu, která se může na povrchu tvořit (mohou za ni saponiny, které se varem uvolňují).
Voda se během varu odpařuje a sirup houstne. Jeho hustotu si lze během varu průběžně testovat: jednoduše sirup kápněte na talířek, nechte vychladnout, poté uvidíte, jakou bude mít jako studený konzistenci. Nám trvalo cca hodinu a půl, než měl konzistenci tekoucího medu. Barva a chuť byla taky skvělá. Pak ho ještě horký nalijete do čistých sklenic, které můžete vypláchnout alkoholem.
Naplněným sklenicím otřete okraje, měly by být naprosto čisté a suché, a sklenice zavíčkujte. "Med" po vychladnutí uložte v chladu a temnu a těšte se, až ho začnete "užívat". Do čaje si ho můžete přidávat i preventivně, kdykoliv se ochladí.

úterý 16. dubna 2013

Šest nejčastějších „chyb“ vegetariánů, veganů a vitariánů

převzato ze http://slunecnyzivot.cz ... do wish listu si zapisuju MELASU

"Snad každý, kdo přešel z klasické komerční stravy na nějaký „alternativní“ druh stravování, si prošel přechodovou fází, kdy pozoroval, co z nové skladby jídelníčku mu dělá dobře a po čem se cítí unavený, nafouklý a nezdravý."


Melasa, která je extraktem cukrové třtiny, je vhodná ke konzumaci každý den, nejlépe ráno ve vlažné citrónové šťávě. Je velmi širokou soustavou stopových prvků a organických látek: Vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, sodík, zinek, měď, chróm, glukózu, sacharózu, nenasycené mastné kyseliny linolovou, linoleovou, olejovou, vitaminy skupiny B (kyselinu listovou, kobalaminy, riboflavin, pyridoxol, nikotinamid, kyselinu pantotenovou), inositol, kyselinu fosforečnou. Dále obsahuje důležité enzymy. Melasa je asi nejbohatší na vápník a hořčík, obsahuje je ve vyvážené a pro lidský organismus velmi dobře vstřebatelné podobě.



Po dlouhodobé a pravidelné konzumaci melasy dochází k pročišťování lymfatického systému, zlepšuje se funkce svalů. Po obnově synoviální blány, která tvoří výstelku pouzdra u kloubů a vlivem pokračující regenerace mizí bolesti, opotřebení a artróza. Melasa dále příznivě působí na srdeční sval a může velmi zmírnit nemoc zvanou angina pectoris. Regeneruje krvetvorbu, cévní řečiště, harmonizuje nervový systém a obnovuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Povzbuzuje organismus při dlouhodobém pracovním vytížení, stresu, chronické únavě a pocitech slabosti. Dále melasa upravuje krevní tlak, léčí anemie (nedostatek železa), hojí záněty, otevřené bércové vředy, hemoroidy, trombózu, kožní neduhy – ekzémy a lupenku, mírní alergické projevy, astma, odstraňuje průjem i zácpu. Vnitřní podávání melasy pomáhá při léčení infekční žloutenky typu A. Příznivě působí při různých typech zhoubných nádorů. Zevně se může nanášet na kůži, která je spálená po ozařování. Melasa pomůže zlikvidovat karcinom. Melasa velmi dobře zabírá i u chronické zácpy, kterou trpí velké procento populace. Dá se velmi dobře použít i jako výživná pleťová maska, která regeneruje a pomáhá odstraňovat různé typy ekzémů, lupenky a alergických kožních projevů. Obvyklé dávkování je 2 čajové lžičky denně, u nemocných 4-5.

sobota 2. března 2013

Luštěninové klíčky

Převzato z http://hobby.idnes.cz

"Vybírejte luštěniny neloupané a nepůlené. Může to být například červená i zelená čočka, hrách, římský hrách neboli cizrna či bezkonkurenčně nejoblíbenější sója mungo.


 Musíte zajistit proudící vodu

    Hrst vybraných suchých semínek propláchnete vodou, přes noc namočíte do vody, aby nabobtnaly, opět propláchnete a dáte klíčit. K tomu vám postačí nejobyčejnější PET lahev a čistá voda. Případně si můžete zhruba za tři tisícovky pořídit speciální klíčidlo, které za vás obstará veškerou péči o klíčící semínka.

    Základem úspěšného naklíčení je, že semínka nemají být ponořená ve vodě, ale přesto potřebují neustále udržovat vlhká. Nejvíc jim vyhovuje, když přes ně průběžně proudí čistá voda, což jim ideálně zajistí právě ono drahé klíčidlo. Jinak hrozí, že začnou zahnívat či plesnivět.

    Když ale semínka umístíte do PET lahve, do jejíhož dna uděláte pár otvorů menších než semínka, můžete je několikrát za den propláchnout čistou vodou také úplně bez problémů. Ideálně třikrát až čtyřikrát. Pokud jste v práci, stačí ráno, po návratu z práce a večer. Případně semínka namočte v pátek večer, věnujte jim pár minut přes víkend a v pondělí večer už budete sklízet.

Postup krok za krokem

    Hrst luštěninových semínek propláchněte čistou vodou, vysypte například do hrníčku a na noc dostatečně zalijte vodou. Do rána nabobtnají a pod slupkami se začnou rýsovat probuzené klíčky. Pro srovnání jsme použili hrst munga, čočky a cizrny a nechali je klíčit za stejných podmínek.
    Hrstičku semínek munga namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat. Hrstičku semínek (čočka) namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat. Hrstičku semínek (cizrna) namočíte přes noc do vody a vsypete do PET lahve s otvory ve dnu, aby se klíčící semínka dala proplachovat.

    Ráno nabobtnalá semínka přesypte do PET lahve s několika otvory ve dnu. Buď si vyberte láhev se širokým hrdlem (například od mléka), případně úzké hrdlo odřízněte. Několikrát semínka propláchněte a umístěte do tmavé místnosti, nejlépe do koupelny. Pokud semínka klíčí ve tmě, jsou klíčky křehčí.

Každý den je minimálně třikrát důkladně propláchněte.

Klíčky jsou po třech dostatečně velké a obsahují maximum živin. Ještě se neobjevily kořínky, se kterými naklíčená semínka živiny začnou opět ztrácet. (Pokud toužíte po klíčcích s obsahem chlorofylu, dejte je poslední den na světlo.)
    Naklíčená semínka vysypte na cedník, znovu opláchněte a nechte důkladně okapat. Jakmile máte doklíčeno, vršek lahve odřízněte. Naklíčené mungo nechte po propláchnutí odkapat.

    "Hotové" klíčky vysypte na cedník, propláchněte důkladně čistou vodou, nechte důkladně okapat a uložte do lednice. Nejlépe v mikrotenovém sáčku nebo v uzavíratelné dóze. Vydrží tam až týden, každý den můžete podle potřeby odebírat.

Co s luštěninovými klíčky získáte

Naklíčené luštěniny obsahují celou řadu vitaminů: A, vitaminy skupiny B, C i cenný vitamin E. Jsou bohaté na bílkoviny, obsahují jich dokonce zhruba tolik, jako maso. Pro tělo jsou výborně stravitelné, protože při klíčení se složité cukry rozštěpí na jednoduché, to je současně důvod, proč po jejich konzumaci nehrozí větry jako po luštěninách vařených. Obsahují také celou řadu minerálních prvků jako je vápník, fosfor, železo, draslík a hořčík. A pokud necháte naklíčené výhonky poslední den na světle zezelenat, obsahují i prospěšný chlorofyl. S konzumací klíčků začínejte pomalu, zpočátku stačí přidat si lžíci denně do jogurtu nebo zeleninového salátu.

středa 27. února 2013

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Jeden dokument na večer:

"Znepokojivý dokumentární film z produkce Media Education Foundation ukazující manipulaci dnešních amerických dětí nenasytnou reklamou, nedostatečnou ochranu, kterou USA dětem před reklamou poskytují, a naznačující možné důsledky každodenního bombardování komerčními vjemy a výchovy ke konzumnímu životnímu stylu." (ybukowww.csfd.cz


 

úterý 26. února 2013

DIY Bramborová věž

Už nějaký ten rok se snažím z našeho malého balkonu udělat velkou zahrádku.
Docela se mi to daří ... samozřejmě v rámci možností prostoru ... a ani mi moc nevadí, že sklizeň je spíš na ochutnání, než na samozásobování.
Je to prostě o radosti.
Mrkev, salát, špenát, rajčata, jahody, borůvky, všechno jde ...
A co brambory?
Taky půjdou :-)

Našel jsem inspiraci na Facebooku: Budoucnost jsi Ty
Oni ji našli zde: Urbanfarmerseward

DIY Bramborová věž

"Za použití běžné drátěnky, kompostu, slámy a bramborové sadby lze vytvořit bramborovou věž. Věž využívá vertikálního prostoru sadby, vhodná i pro menší pozemky.
Z drátěnky vyrobíme válec o výšce ca. 100-120 cm, 70 – 100 cm průměru. Slámu dáme do podloží a obložíme válec zvnějšku pro udržení vlhkosti ve věži záhonu, čímž zabráníme také vypadávání zeminy.
Brambory sázíme ve vrstvách. První vrstvu umisťujeme ca. 50 cm nad zemí v kruhu podél okraje ca 15 cm od sebe. Důkladně zalijeme, navršíme další vrstvu zeminy a postup opakujeme. Záhon pravidelně důkladně proléváme. Během 10-14 dnů porostou bramborové výhonky ze všech stran věže.
Je vhodné použít více druhů bramborové sadby, sklizeň je pestřejší, záhon zajímavější. Celkově je třeba na tuto velikost věže 4 kg sadbových brambor. Věž může sloužit i jako krátkodobý živý plot či zástěna."


Jak se žije ... těm, kteří vědí, co jedí

Tak dlouho jsem si zahrával s myšlenkou o bezmasé stravě, až mi moje milá oznámila, že už mi nikdy maso neuvaří, nekoupí, nedovolí.
Moc dobře mě zná a ví, že kolem některých věcí prostě jen tak kroužím a nejsem schopný vyskočit z rozjetého vlaku.
A tak mě láskyplně z toho vlaku vystrčila ... od toho dne jsem člověk, který nejí maso.
Nemám rád škatulky a proto o sobě netvrdím, že jsem vegetarián ... nejsem ani vegan, makrobiotik nebo něco podobného.
Jednoho dne tělo prostě napadlo, že bez masa to půjde lépe, zasadilo do mozku semínko myšlenky a to se ujalo.

A tak se poslední dobou nechávám oslovovat cizími myšlenkami, trochu je vypleji a pak zasadím do svého podvědomí.
Čekám, co mi z toho vyroste. Půjde to dál, půjde to více do hloubky? Nevím ... neřeším to, nechám se překvapit.

Dnes mě oslovil pořad "Jak se žije ... těm, kteří vědí, co jedí".
Nesu si z něj potvrzení mého přesvědčení, že vše, co potřebujeme ke zdravému žití, nám dá sama Příroda.
Líbí se mi tam babka z hor, která se každý den pověsí na ráhno a líbí se mi pán v montérkách, který mluví o Božství Přírody.
Kvalita obrazu nic moc, ale jde o ty myšlenky ...


Další z dnešních filmů je SPOJENÍ (Making the Connection).
Dokument o veganství, kde na začátku navštívíme veganskou restauraci (jasně, že se dá veganská strava uvařit chutně), poslechneme si maratonskou běžkyni (i bez masa tělo zvládne vyhrávat v náročném vytrvalostním sportu), svůj názor řekně doktorka (zdravá strava je vážně zdravá) a čerstvá maminka nás ubezpečí, že ikdyž nejí maso, její dítě je silné a zdravé (moc se mi líbí její slova o tom, že využívat mléko zvířat není hezké, když to mléko je určené pro mládě, ne pro obživu člověka).
Politička varuje, že při současném způsobu výroby jídla, bychom potřebovali tři planety o velikosti Země, aby nás dostatečně uživila.
Farmáři z farem bez zvířat vysvětlují výhody a nutnost rostliného hospodářství (moc hezky se kouká na soužití přírody a člověka, kde místo postřiků létá hmyz, který ničí škůdce a krajiný ráz se zpět přizpůsobuje přirozenému koloběhu života v přírodě).
Říká se, že ten kdo letěl letadlem, zanechává po sobě nesmazatelnou ekologickou stopu. Zde se dozvíme, že letectví má na svědomí 2% skleníkových plynů ... živočišná výroba má na svědomí 18%.

Charismatický chlapík s copánky nás postaví před představu, kterak truchlíme nad svým domácím mazlíčkem po jeho smrti, ale jiné zvíře bez okolku sníme.
Ano, je to agitka jak vyšitá, ale ten pán, který tak moc připomíná kladného hrdinu z nějakého sci-fi filmu typu Matrix, má tak uhrančivý pohled, že ani ten jogurt v ledničce mě už tak neláká.

Rokem 2012 měl skončit starý svět ... možná tohle je ten začátek světa nového.


Ten film má české titulky, které si pustíte v liště ovládání videa (to jen, kdyby jste to nevěděli).